Nie masz czasu na szukanie?

508 913 532 Centrala Obsługi Klienta

biuro@prolearning.pl

Pobierz PDF Pobierz DOC Formularz na szkolenie

3 +
= 10

Mentoring

Mentoring skierowany jest do menadżerów i liderów. Osób zajmujących stanowiska kierownicze oraz będących na drodze do ich osiągnięcia, pragnących świadomie rozwijać się na konkretnych płaszczyznach.

5 różnic miedzy Coachingiem a Mentoringiem

W obecnej rzeczywistości, gdzie nacisk jest kładziony na ciągły samorozwój i szkolenie swoich umiejętności, powstaje coraz więcej możliwości i platform do samodoskonalenia. Niezbędna staje się pomoc i obserwacja postępów przez osoby trzecie. Już nie tylko pedagog, czy psycholog są w stanie monitorować progres ucznia, czy pracownika. Aktualnie coraz bardziej popularne stają się postacie mentora i coacha. Dobrze jest wyjaśnić i rozróżnić jakie role mają spełniać owe postacie i na czym polegają procesy mentoringu i coachingu, tym bardziej, że często są utożsamiane ze sobą. W rzeczywistości nie są one jednak tożsame.

Różnice między coachingiem, a mentoringiem:

  • Coach jest zawodem, mentor, nie.
  • Coachem może być osoba młoda, bez doświadczenia i przebytej określonej ścieżki kariery. Mentorem jest najczęściej osoba o odpowiednim doświadczeniu i wiedzy, ciesząca się zaufaniem i estymą.
  • Mentor jest nauczycielem, coach nie.
  • W procesie coachingu, osoba zainteresowana musi sama dotrzeć i rozpoznać właściwą drogę rozwoju. Osoba coacha jest tylko niewidzialną ręką, która ma pomóc wybrać najlepszą ścieżkę, ale decyzję samodzielnie i samoświadomie podejmuje Klient. W procesie mentoringu, osoba mentora przekazuje całą swoją wiedzę i doświadczenie osobie zainteresowanej i prowadzi ją za rękę we właściwym kierunku.
  • Coach zadaje pytania w procesie współpracy, w celu naprowadzenia Klienta. W procesie mentoringu jest odwrotnie. Pytania zadaje osoba zainteresowana, a doświadczony mentor – nauczyciel na nie odpowiada.

 

Jak widać, wbrew obiegowej opinii, Mentor oraz Coach spełniają zupełnie różne role, chociaż zarówno Coach jaki i Mentor pomagają swoim podopiecznym, by ich rozwój był pełny i skuteczny.

Zachęcamy do zapoznania  się z szczegółami projektu mentoringowego w ramach Kuźni Kadr Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, gdzie CI ProLearning bierze czynny udział jako kadra mentorska.

http://kuznia4.ue.wroc.pl/

Zapraszamy również do zapoznania się z autorskim szkoleniem Mentoring – jako proces rozwojowy w firmie ©

Referencje

"Centrum Innowacji ProLearning przeprowadziło projekt rozwojowy dla pracowników zespołu Contact Center. Warsztaty odbyły się w okresie 23.05.2015r.-18.12.2015r. W ramach projektu zdiagnozowano elementy wymagające poprawy,…"

Logintrans Sp. z o.o.

więcej

"Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Opolu „Radio Opole” Spółka Akcyjna w ramach programu doskonalenia zawodowego pracowników podjęła współpracę z firmą Centrum Innowacji ProLearning. Przedmiotem ostatnio realizowanego projektu…"

Radio Opole

więcej
więcej referencji

Prosimy o uzupełnienie poniższego formularza w celu zapisu na wybrane egzaminy.

Kod * Nazwa * Data * Godzina Opcja
+

Twoje dane

- Zobacz regulamin
×